Jak sprzedawać szybciej i skuteczniej na OLX?

Każdy portal ogłoszeniowy ma jakieś charakterystyczne cechy, inaczej wygląda i innymi rządzi się regułami. Aktualnie mój numer 1 to OLX.pl . Dlaczego?
- bo ma wielu użytkowników co przekłada się na szybszą sprzedaż
- bo jest łatwy w obsłudze
- bo w wielu kategoriach nie ponosimy żadnej opłaty za wystawienie przedmiotu na sprzedaż.

Między innymi z tego powodu jestem wielką fanką OLX a dziś pokażę Wam jak na OLX sprzedawać jeszcze skuteczniej niż do tej pory.

Jesteście gotowe?

Zakładanie konta

Konto na OLX możemy założyć korzystając m.in. z naszych kont na Facebook czy Allegro. To bardzo poręczne rozwiązanie i sama z niego korzystam. Menu OLX jest bardzo intuicyjne a dodanie ogłoszenia zajmuje dosłownie kilka chwil, o ile jesteśmy do tego przygotowane, ale o tym za chwilę.

Nie będę tu opisywała szczegółowo jak założyć konto, czy jak krok po kroku dodawać ogłoszenia. Skupię się na tym co stanowi esencję skutecznej sprzedaży. Opowiem też co nieco o błędach, które często popełniamy z przykładami.

Kilka słów o sprzedawanym przedmiocie

Zanim wystawicie przedmiot na sprzedaż zastanówcie się czy będzie miał on dla kogoś wartość. Jeśli chcecie sprzedać używane, 10-letnie schodzone kapcie to nawet najlepsza promocja i opis Wam nie pomoże.
Z drugiej strony jednak pamiętajcie, że coś co dla Was nie ma już wartości może mieć wartość dla kogoś innego. Kiedyś sprzedałam 5 par drzwi, które wymieniałam w swoim mieszkaniu. Miałam je wyrzucić kiedy ktoś z rodziny życzliwie podpowiedział mi, że pewnie szybko uda mi się oddać lub sprzedać bo były w naprawdę dobrym stanie. Zrobiłam ogłoszenie. Chętny kupił je za 50 zł za sztukę.

Dodawanie ogłoszeń

1. Tytuł ogłoszenia

OLX oferuje niewiele kategorii i podkategorii w przeciwieństwie np. do Allegro, dlatego istotne jest aby dobrze opisać sprzedawany przedmiot, bo niestety nie każdy kupujący szuka po kategorii.

Mój ulubiony tytuł ogłoszenia to "Sprzedam".Jeśli tak zatytułujecie ogłoszenie to gwarantuję, że nic nie sprzedacie.

OLX daje nam 70 znaków ze spacjami na opisanie przedmiotu, który chcemy sprzedać. Wykorzystajmy je dobrze!

Powiedzmy, że mamy do sprzedania kurtkę dziecka. Możemy ją opisać tak:

- "sprzedam kurtkę"

albo

- "Śliczna kurtka kurteczka dziewczynka Reserved r. 128 parka zima ideał" [ten tytuł ma dokładnie 70 znaków]

- "Kurtka softshell kaptur bdb stan Next przejściowa lekka wysyłka r.104"

Kiedy kupujący szuka przedmiotu nie wpisze w okno wyszukiwarki hasła "Sprzedam" tylko cechy, które go interesują. Im tych cech więcej wpiszesz tym większa szansa, że ktoś trafi na ten zestaw słów lub konkretne słowo kluczowe, bo w tytule właśnie słowa - klucze są istotne. W przypadku odzieży warto zaznaczać w tytule jej stan, rozmiar, markę oraz cechy, których mogą szukać kupujący. Jeśli sprzedajesz rzeczy dziecięce w tytule używaj również zdrobnień "kurtka" i "kurteczka", "płaszcz" i "płaszczyk" - akurat w przypadku dzieci często ma to uzasadnienie.

W przypadku sprzedaży np. telefonu w tytule powinien znaleźć się opis:

- "Telefon ideał Samsung Duos model xyzwo etui gratis sprawny zadbany"

W tytule musicie ująć kluczowe cechy sprzętu. Koniecznie wpiszcie markę i model, bo tak będą ich szukać kupujący. Jeśli zgadzacie się na wysłanie przedmiotu (OLX generalnie odradza taką sprzedaż, ale do tego odniosę się później) lub wysyłka przedmiotu jest już wliczona w cenie to wpiszcie również taką adnotację w tytule.


Szanuję polską pisownię ale w tytule szkoda miejsca na przecinki czy kropki.


2. Kategoria 

Aby ułatwić nam sprzedaż OLX proponuje kategorie, w których możesz umieścić sprzedawane przedmioty. Wiele osób szukając czegoś od razu zawęża swój obszar poszukiwań do danej kategorii.
OLX na podstawie tytułu Twojego ogłoszenia podpowie Ci kategorię, w której możesz umieścić swój przedmiot. Nie zawsze jednak podpowiedź jest dobra.

Zanim wystawisz przedmiot zwróć uwagę jakie są kategorie. Jeśli wystawisz przedmiot w niewłaściwej kategorii wiele osób może na niego nie trafić.

Jeśli nie wiesz w jakiej kategorii wystawić przedmiot to poszukaj podobnych i sprawdź, w której kategorii jest ich najwięcej. Czasem warto wystawić przedmiot w więcej niż w jednej kategorii np. dziecięcy kombinezon narciarski możesz umieścić w kategorii Dziecko/Ubranka dziecięce lub Sporty/Sporty zimowe.


3. Cena

CCC - cena czyni cuda. Cena powinna odzwierciedlać koszt zakupu przedmiotu i jego stan w dniu sprzedaży. Dla mnie najczęściej "uczciwą" ceną jest połowa lub nieco poniżej/powyżej połowy ceny jaką zapłaciłam za nowe ubranie, jeśli sprzedawana odzież jest w bardzo dobrym stanie. Pewnie znajdzie się w tym przypadku kilka "ale", bo wycena to chyba ten element, z którym w czasie sprzedaży radzimy sobie najsłabiej. Tu z pomocą przychodzą nam inni sprzedający. Warto sprawdzić w jakiej cenie wystawiają podobne przedmioty i jak szybko znikają one z ich tablicy ogłoszeń - dowiesz się tego obserwując ich konkretne ogłoszenia.

Każdy na OLX liczy na okazyjne zakupy dlatego zawsze zaznaczam, że cena jest do negocjacji. Dla niektórych kupujących jest wręcz punktem honoru obniżyć nieco cenę zakupu. Uwzględniaj ten fakt ustalając cenę.


4. Zdjęcie

Ludzie to wzrokowcy zadbaj więc o to aby było na co popatrzeć. Jeśli jesteś super fotografem to wykorzystaj swoje umiejętności, bo ładne zdjęcie to wielki atut.

Dobre zdjęcie

warte jest więcej

niż milion słów!


Dobre zdjęcie warte jest więcej niż milion słów. Zwróćcie uwagę na najpopularniejsze aukcje na Allergo. Te z pięknymi zdjęciami (szczególnie ubrania dziecięce)! Licytuje na nich wiele osób nie zwracając uwagi na to, że w tej samej kategorii znajdą przynajmniej 1-2 identyczne ubrania w znacznie niższej cenie. To jest właśnie moc dobrego zdjęcia!

Jeśli zdjęcia nie są Twoją mocną stroną to:
- zobacz jakie zdjęcia robią inni i naśladuj dobre przykłady
- zadbaj o atrakcyjny wygląd przedmiotów - nawet używane rzeczy mogą wyglądać dobrze jeśli są czyste, uprasowane, itd.
- postaraj się o jasne tło
- wykorzystaj dzienne oświetlenie jeśli tylko możesz : odsuń firankę, zrób zdjęcie blisko okna
- postaraj się o dodatkowe oświetlenie (lampa sufitowa lub latarka)
- zrób kilka ujęć z daleka i z bliska żebyś miała kilka zdjęć do wyboru
- w przypadku elektroniki postaraj się o zdjęcia detali (np. pokaż brak rys na telefonie)
- jeśli wybitnie nie wychodzą Ci zdjęcia to możesz również użyć zdjęcia katalogowego (o ile je masz lub potrafisz je znaleźć w czeluściach Internetu) ale wówczas wykorzystaj je jako jedno z ostatnich zdjęć (zgodnie z regulaminem zdjęcia powinny pokazywać faktyczny stan przedmiotu, jeśli zdjęcie "katalogowe" dasz jako pierwsze to OLX z pewnością je usunie)
- najładniejsze zdjęcie umieść jako pierwsze, najlepiej aby pokazywało ono cały sprzedawany przedmiot
- jeśli mimo wszystko zdjęcia są "takie sobie" lub po prostu "brzydkie" to nadrabiaj opisami (patrz: punkt 1 powyżej, oraz punkt 5)


5. Opis

W opisie możesz wyżyć się emocjonalnie i napisać o tym wszystkim, czego nie widać na zdjęciach. Warto tu jeszcze raz napisać to, co już napisałaś w tytule i rozszerzyć to o szczegóły. Opis powinien zawierać takie szczegóły, które zainteresują niemal każdego kupującego. Jednocześnie nie może być zbyt rozwlekły. Nikt nie będzie chciał czytać esejów.

Pamiętaj, że starannym opisem

unikniesz odpowiadania na dziesiątki pytań

potencjalnych kupujących! 


W przypadku ubrań będzie to m.in.:
- rodzaj sprzedawanej odzieży
- pora roku (przejściowa, jesienna, jesienno-zimowa)
- informacje o dodatkowym ociepleniu (np. w przypadku kurtek warto podkreślić rodzaj wypełnienia jeśli jest naturalny)
- gadżety umożliwiające regulację odzieży np. gumki z guzikiem w spodniach dziecięcych, troczki
- pokazanie różnych funkcji w przypadku odzieży typu 2w1  lub 3w1
- rozmiar z metki
- kolor (czasem zdjęcia przekłamują kolor, więc bardziej dociekliwe osoby będą pytać)
- wymiary odzieży - to często pomijany element i jest to dużym błędem (raz zrobiony opis z wymiarami odpowie na pytania wielu kupujących), brak takich informacji zniechęci te osoby, którym zależy na czasie. Z doświadczenia wiem, że kiedy pytam o wymiary to na odpowiedź czekam zwykle minimum 2 dni.
- marka - jeśli firma jest choć trochę znana to ta informacja musi się znaleźć w tytule a w opisie również warto to zaznaczyć. Niektórzy wykorzystują magię wielkich marek odzieżowych i wpisują kilka z nich w tytule licząc, że te "chwytliwe marki" przyciągną większą ilość zainteresowanych. Jeśli jesteś jedną z takich osób to w opisie trzeba się przyznać, której firmy odzież sprzedajemy bo różnica w cenach różnych firm jest ogromna a wiele osób gotowych jest zapłacić dużo właśnie za metkę.  Pamiętaj też, że osoba, która zobaczy takie ogłoszenie bardzo się rozczaruje jeśli w tytule twojego ogłoszenia wpiszesz np. markę Tommy Hilfiger a w opisie okaże się, że sprzedajesz bluzkę z Pepco.
- stan odzieży - nie oszukujmy się, na zdjęciach nie widać stanu odzieży. Bez sensu pisać, że stan odzieży prezentują zdjęcia bo zdjęcia prezentują wyłącznie wygląd ubrania. Kupujący nie może dokładnie obejrzeć ani dotknąć rzeczy sprzedawanych na ekranie.
Rzeczy, które ja sprzedaję są zawsze w minimum dobrym (lub lepszym) stanie co oznacza, że nie mają znacznych, widocznych uszkodzeń i posiadają niewielkie ślady używania. Nie ma co ukrywać, że najlepiej aby rzeczy były w stanie idealnym lub aby były nowe.

6. Opis - odbiór osobisty lub wysyłka

W opisie należy umieścić informację o możliwości odbioru lub wysyłki.
OLX odradza wysyłanie przedmiotów wystawianych za ich pośrednictwem. Jest to na pewno źródło wielu nadużyć więc warto postępować z wysyłkami ostrożnie. Sugerowaną przez nich formą odbioru jest odbiór osobisty po to abyś miała szansę zobaczyć czy wszystko jest na pewno zgodne z opisem i jeszcze trochę się potargować :) oraz przy sprzedaży żeby osobiście odebrać należną zapłatę.
Przyznam szczerze, że nie lubię odbiorów osobistych. Kupujący umawiają się a potem odwołują spotkania lub przychodzą później niż obiecali, że będą.

W moich ogłoszeniach informuję potencjalnych kupujących  o możliwości wysyłki. Z uwagi na fakt, że mieszkam w małym mieście bardzo zwiększa to zasięg osób zainteresowanych zakupami rzeczy z moich ogłoszeń, ale zmusza mnie do częstego chodzenia na pocztę.

Przy wysyłkach kieruję się kilkoma zasadami:
- oczekuję wpłaty na konto przed dokonaniem wysyłki
- przesyłki wysyłam tylko pocztą rejestrowaną (list polecony lub paczka)
- wysyłam do 3 dni roboczych od otrzymania wpłaty
- z góry informuję jaki jest wysyłki

Czasem również informuję kiedy wysłałam przesyłkę i podaję numer nadania.

Nie ukrywam, że z wysyłaniem związane jest trochę dodatkowej pracy, ale ta opcja jest dla mnie wygodniejsza. Tak naprawdę należy spróbować obu alternatyw aby wybrać co Tobie bardziej pasuje. Podkreślam, że OLX zaleca spotkanie i odbiór osobisty.

7. Forma kontaktu

Wystawiając ogłoszenie musisz podać w formularzu swój adres email lub telefon albo obie te formy kontaktu wtedy kupujący zdecyduje jak się z Tobą skontaktować. Przy kontakcie mailowym warto pamiętać aby czytać pytania kupujących i na nie odpowiadać. Bez kontaktu z naszej strony nie będzie sprzedaży.


Czy napisałam już wszystko?

Chciałabym aby to były już wszystkie informacje jakie mam Wam do przekazania. Ale niestety to jeszcze nie koniec. W przyszłym tygodniu będzie druga część wpisu związana ze sprzedażą na OLX. I będzie bardzo praktycznie:
- pokażę Wam jakie rzeczy sprzedawałam na OLX
- napiszę co robić w przypadku problemów/reklamacji
- omówię kwestię sezonowości w sprzedaży
- powiem czy warto płacić za promowanie rzeczy na OLX
- i dorzucę garść praktycznych porad.

Jak już skończycie czytać moje wypociny to napiszcie proszę jak się Wam podoba ten rzetelnie ;) przygotowany wpis. I nie zapomnijcie żeby wskoczyć na Facebook i polubić Fanpage Zaradnej.

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina


Zapisz się na newsletter.
Wpisz adres email.
Komentarze

 1. Przydatny wpis. Podrzuć proszę link do Twoich ofert sprzedaży.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szereg przydatnych porad, tym bardziej że nie miałem jeszcze okazji sprzedawać nic przez OLX. Kiedyś coś tam sprzedałem przez allegro, ale oni pobierają chyba większą prowizję?

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy opis jak się poruszać na OLX jako sprzedawca :) Dziękuję i będę korzystać z porad.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale się rozpisałaś, artykuł to świetny poradnik na początkujących. Ja do tej pory korzystałem tylko z Allegro.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!