Ranking IKE w postaci kont bankowych i lokat

Indywidualne konta emerytalne w postaci kont bankowych i lokat wydają się być mało atrakcyjnym produktem dla instytucji finansowych zważywszy na ich niewielką ilość w ofercie m.in. banków, choć to dla nich potencjalne źródło stałej i łatwej gotówki. Ich niewielka ilość wpływa również na ich konkurencyjność a to z kolei przekłada się na zainteresowanie tego typu produktami i oszczędzaniem na emeryturę przez nasze społeczeństwo w takiej czy innej formie w ogóle.

Poszukując jakiejś formy odkładania pieniędzy na emeryturę szczególnie ze względu na wynikające z tego korzyści podatkowe postanowiłam bliżej się przyjrzeć IKE w postaci kont bankowych i lokat. Chcąc pójść na łatwiznę wpisałam w wyszukiwarkę "ranking IKE". Jak się okazuje jedynie nieliczne strony posiadają jakieś informacje na ten temat, a uzyskanie aktualnej informacji o tym, co oferują banki graniczy z cudem. Postanowiłam zatem stworzyć własne porównanie kont i lokat IKE. Oto wyniki (kliknij na tabelę aby ją powiększyć):Z oferty kilkunastu banków konto lub lokatę IKE proponuje zaledwie 6 z nich. Wiele można mieć do życzenia jeśli chodzi o sposób prezentacji oferty przez banki - zdecydowanie za mało czytelny, szczegółów trzeba szukać w licznych odsyłaczach i załącznikach.

Jak widać powyżej rachunki w ramach IKE proponują oprocentowanie zmienne oparte w kilku przypadkach o stawkę WIBOR 1M i WIBID 1M. Banki proponują różnorodne okresy kapitalizacji odsetek. Aktualne oprocentowanie waha się od 3 do 6 procent, z czego najlepszą ofertę ma obecnie Bank Millennium proponujący owe 6%.

Biorąc pod uwagę aktualny wskaźnik inflacji należy sobie jasno powiedzieć, że oferty z oprocentowaniem poniżej 4%, a zatem niemal wszystkie propozycje z tabeli, nie zabezpieczą naszych oszczędności przed utratą wartości a co tu dopiero mówić o zyskach.

Komentarze

 1. Inna sprawa jeśli chodzi o IKE jest taka, że nie można wykluczyć, że kiedyś rząd kiedyś zechce położyć rękę na oszczędnościach tam zgromadzonych. W końcu w OFE też niby są "nasze" pieniądze.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. @ dylandog

  Dla mnie taka wersja zdarzeń wydaje się być mało prawdopodobna - to tak jakby rząd położył rękę na czyimś koncie bankowym czy lokacie. W końcu to nasze prywatne oszczędności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do niczego z takim oszczędzaniem.
  Już lepiej samemu zakładać sobie lokaty, tam gdzie akurat najkorzystniej, mentalnie księgując, że to na emeryturę.
  Do rankingu można było jeszcze podciągnąć IKE-Obligacja z PKOBP, inwestujące w 10letnie obligacje skarbowe, dające obecnie 6,75%.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Adam W.

  Dokładnie. Przy kontach i lokatach, gdzie oprocentowanie naliczane jest codziennie te oferty wydają się śmieszne. Tyle, że po przekroczeniu 15-16 tys. będzie trzeba szukać kolejnej lokaty/konta, aby nie płacić podatku. Spodziewałam się czegoś więcej.
  Dzięki za info o IKE Obligacje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Te banki to porażka. Zdecydowanie ciekwszym pomysłem są IKE w biurach maklerskich, na przykład ostatnio otwarte w DM BOŚ i jeśli ktoś interesuje się IKE proponuję mu maklera.

  OdpowiedzUsuń
 6. "dylandog pisze...

  Inna sprawa jeśli chodzi o IKE jest taka, że nie można wykluczyć, że kiedyś rząd kiedyś zechce położyć rękę na oszczędnościach tam zgromadzonych. W końcu w OFE też niby są "nasze" pieniądze.
  pozdrawiam"

  Sprawdźcie co się przytrafiło węgierskim emerytom z prywatnymi oszczędnościami.
  Skonfiskowano im pieniądze z III filaru.

  OdpowiedzUsuń
 7. @ Anonimowy - dylandog

  W takim razie trzeba szukać innych możliwości. Jakieś propozycje?

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja osobiście uważam, iż IKE jest obecnie jedynym sposobem na zapewnienie sobie godnej emerytury. Jeżeli każdy z nas samemu sobie jej nie uzbiera, nie ma tak naprawdę co liczyć na pieniądze pozwalające na normalne przeżycie miesiąca na emeryturze z ZUSu czy OFE. Sama korzystam z III filaru i samodzielne oszczędzanie wydaje mi się jedyną rozsądną opcją.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mimo, że post stary to nadal aktualny. A jak chcesz więcej poczytać o stopie Wibor, to zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 10. A czy w ogóle opłaca się inwestować w takie konta skoro oprocentowanie na nich jest zmienne ?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!