Finansowa Porada Tygodnia #1

Zbyt wiele planów zaczyna się i kończy wyłącznie w naszej głowie lub na kartce kalendarza zatytułowanej "postanowienia noworoczne". Pomyśl, ile razy w życiu chcesz wprowadzić zmiany w swoim życiu: więcej czytać, schudnąć, ćwiczyć czy zdrowiej się odżywiać... Co powstrzymuje Cię jeszcze przed dokonaniem zmian, których pragniesz? 
A wystarczy zrobić dwie rzeczy: zacząć i wytrwać. Tylko tyle. Naszym największym ograniczeniem w realizacji zamierzeń jesteśmy niestety my sami. Jesteśmy swoją przeszkodą na drodze do każdego niemal celu, swoim największym przyjacielem i wrogiem zarazem.

Siła nawyku i przyzwyczajenia jest ogromna, ale potrzeba wiele powtórzeń aby czynność wykonywana po raz pierwszy została przez nas utrwalona. Dobra wiadomość jest taka, że są sposoby aby obejść nasze ograniczenia.

Jednym z takich ograniczeń jest przekonanie: "nie mam z czego oszczędzać", co jest główną przyczyną tego, że nie odkładasz i nie oszczędzasz.

A gdyby nagle okazało się, że firma w której pracujesz ma poważne kłopoty finansowe i aby utrzymać zatrudnienie obetnie wynagrodzenie wszystkich pracowników, w tym również Twoje o 10%? Czy przeżyjesz mając w portfelu 200, 300, 400, 500 zł mniej? Z czego zrezygnujesz w pierwszej kolejności? Czy w ogóle zauważysz brak tych pieniędzy?

A teraz pomyśl, że po wpływie wynagrodzenia na Twoje konto, kwotę 200-500 zł od razu przelewasz na osobne konto i żyjesz z pozostałych pieniędzy. Bez zagrożenia i bez przymusu. Jeśli 200 zł to za dużo to zacznij od kwoty 50 zł. Zrób stałe zlecenie! Dzięki automatyzacji przestaniesz myśleć o tym, że oszczędzasz. Pieniądze będą zasilały osobne konto a oszczędności będą rosły.

Finansowa Porada Tygodnia #1 brzmi: Najpierw płać sobie! - bo najlepiej jest rozpocząć oszczędzanie pieniędzy wtedy, kiedy mamy je w portfelu. Po prostu zacznij i daj znać jakie są efekty.
Będzie mi miło jeśli podzielisz się ze mną i z czytelnikami, co na ten temat sądzisz. Chętnie z Tobą podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.

Zapisz się na newsletter.
Wpisz adres email.
Komentarze

  1. Porady finansowe są naprawdę ciekawe. Wiele z nich można odnieść nie tylko do finansów osobistych, ale także pieniędzy firmowych. Twoje porady na temat oszczędzania pomogły na przykład podjąć mi decyzję o przejściu na darmowy program do faktur. Niby kilkaset złotych oszczędności, ale gdyby poskładać takich kilka metod oszczędzania, zaczynamy odkładać niezłe kwoty.

    OdpowiedzUsuń
  2. To rzeczywiście się sprawdza. Oszczędzanie najlepiej rozpocząć gdy mamy już coś w portfelu. Nie jest to proste bo wymaga wysiłku, ale przy odrobinie dobrej motywacji można!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!