Oszczędzanie na Obcasach

Oszczędzanie wymaga wyrzeczeń. A oszczędzanie pieniędzy przez kobietę to podwójne wyrzeczenie. Atrakcyjny wygląd kosztuje. Często można przeczytać, że aby stworzyć dobry wizerunek nie można oszczędzać na ubraniu, a przede wszystkim na dodatkach takich jak zegarek, buty, torebka.

Kobiety kupują

Zastanawiające jest ile my - kobiety - wydajemy aby dobrze wyglądać. Nie dziwi mnie, że kobiety częściej uważane są za rozrzutne. Kupując pewne przedmioty kupujemy wizję stawania się lepszymi - bez względu na to czy to działa czy nie w momencie dokonywania zakupów na pewno czujemy się szczęśliwsze z nowo zakupionego przedmiotu/ z nowo zakupionej wizji samej siebie. Tak wyglądają sprawy kiedy myśleć o nich ogólnie. Trudno mi o tym pisać gdyż widzę u siebie pewne zacięcie jak również feministyczne cechy. Nie lubię zaszufladkowania

Mężczyźni też kupują

Kiedy natomiast przyjrzymy się wszystkiemu bliżej okazuje się, że i wśród mężczyzn znajdują się osoby rozrzutne. Mężczyźni jednak, niechętnie przyznają się do tego. Ich gadżety, choć kupują ich zwykle mniej, są za to dużo bardziej kosztowne. Myślę, że to podstawowa przyczyna dlaczego ilość ich zakupów jest tak bardzo ograniczona.

Przedmioty

Wszyscy lubią się otaczać przedmiotami. Kobiety i mężczyźni wydają na nie co miesiąc sporo pieniędzy. Jak dużo? Sprawa jest oczywiście indywidualna, ale wystarczy spojrzeć na nasze comiesięczne rachunki za mieszkanie, prąd, wodę, gaz i telefon dodać do tego rachunki za zakupy spożywcze i inne niezbędne nam rzeczy i wszystko to odjąć od naszej pensji. Co zostaje? Czy w ogóle coś zostaje?

Oszczędzanie

Wiele osób mówi lub pisze, że oszczędzanie jest trudne i pewnie faktycznie tak jest. Oszczędzanie wymaga wyrzeczeń. Znacznie łatwiej nam coś wydać niż zaoszczędzić. Znacznie dłużej podejmujemy decyzję, gdzie lub jak oszczędzać pieniądze niż czy lub na co je wydać. A zatem kupujemy, bawimy się i żyjemy każdym dniem ciesząc się życiem i odkładając naszą decyzję na jutro, na potem. Ja myślę o oszczędzaniu wystarczająco długo aby zakończyć ten etap. Dzisiaj zaczęłam oszczędzanie poprzez otworzenie konta oszczędnościowego. Tak na początek, dobry początek!

Komentarze

 1. Nie będę za bardzo komentować specyfiki wydatków kobiecych i męskich. Wystarczy się rozejrzeć, że bywa różnie i wielu mężczyzn też wydaje fortunę na swój wygląd, tak samo jak u kobiet - z różnym skutkiem.
  Oszczędzanie jest trudne jeśli wiąże się z wyrzeczeniem, ale na samym początku można wyeliminować coś naprawdę zbędnego i niezauważalnego albo sprawdzić czy nie da się kupić czegoś taniej by móc odłożyć różnicę w cenie. Mocno dyskusyjne są zakupy impulsywne, też możliwe do wyeliminowania.
  Tak naprawdę wszystkiemu są winne błedne przekonania w społeczeństwie, takie jak kojarzenie oszczędzania z biedą i dziadowaniem, zamiast z opóźnioną gratyfikacją.
  Case study: osoba z kredytem na 30lat na klitkę kosztującą jak apartament mówiąca takie coś jak "nie po to zarabiam 3 tysiące by oszczędzać i żyć jak biedak" i dalej biorąca kredyty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciągle też wydaje się nam, że mamy za mało aby oszczędzać. Jest to najczęstsze wytłumaczenie osób, które są pytane o powód braku IKE.
  A w przypadku ludzi, którzy nie oszczędzają bo nie chcą żyć jak biedacy to chyba pokutuje przeszłość. Kiedyś nie mieli nic to teraz chcą mieć "wszystko" i to nie istotne za jaką cenę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co u Ciebie, dlaczego taka przerwa na blogu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki, że pytasz! Wszystko wyjaśni mój dzisiejszy wpis. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!