Cechy dobrego planu

Plan to bardzo ważny element naszego życia, który stanowi pewne założenie tego kiedy i w jaki sposób dojdziemy do obranego przez siebie celu. Planowanie ma przede wszystkim ułatwić nam życie, wspomóc realizację celu poprzez podzielenie go na mniejsze części.
W przypadku dążenia do niezależności finansowej warto zbudować sobie swój plan i wyznaczoną drogą podążać - dotyczy to szczególnie osób niecierpliwych, jak ja. Widząc bowiem realizację celów pośrednich (krótkoterminowych) łatwiej jest mi kontynuować zadanie - każdy zrealizowany krok stanowi mój mały sukces a posiadanie planu pozwala mi go dostrzec. Cierpliwość i konsekwencja to moi sprzymierzeńcy.Analizując zbudowany przez siebie plan możemy stwierdzić na jakim etapie realizacji celu właśnie jesteśmy. Budując swój plan, niezależnie czego on dotyczy, warto poznać Cechy Dobrego Planu, tak aby już na etapie jego budowy nie popełnić podstawowych błędów.  
Dobry plan* powinien być:
- celowy - jego wykonanie powinno prowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu
- wykonalny - w dłuższym lub krótszym terminie powinna istnieć możliwość jego realizacji
- operatywny - łatwy, przejrzysty, czytelny
- spójny wewnętrznie - bez wewnętrznych sprzeczności uniemożliwiających jego realizację
- elastyczny - podatny na zmiany i  modyfikacje
- szczegółowy - opisuje kroki wystarczająco dokładnie aby były czytelne i zrozumiałe
- długofalowy - z właściwym zasięgiem czasowym
- całościowy - obejmuje całość zadania
- terminowy - zawierający termin osiągnięcia celu
- prosty w budowie
- racjonalny
- zrozumiały - napisany przejrzystym językiem

Mój plan w chwili obecnej jest naprawdę bardzo prosty i wyznacza mi określone zadanie na każdy rok kalendarzowy wraz z łączną kwotą jaką planuję zgromadzić by zrealizować swój cel końcowy. Można jednak pójść o krok dalej i np. opisać w jaki sposób będzie on realizowany, co na przykładzie planu finansów może oznaczać podział całych aktywów na różnorodne "konta" celowe (lokaty, obligacje, akcje) czy też np. przyjęty podział posiadanych aktywów procentowo na różne inwestycje.

Każdy plan powinien być stworzony pod kątem naszych możliwości i umiejętności. Jeśli jednak w trakcie jego realizacji okaże się trudny do spełnienia to należy ten fakt przeanalizować i wprowadzić w planie odpowiednie (elastyczne) zmiany, aby go urzeczywistnić - nie ma nic bardziej mylnego niż myślenie, że skoro występują problemy lub opóźnienia to cały plan nie nadaje się już do niczego. Wyjątkiem może tu być realizacja planu z tzw. deadline, czyli nieprzekraczalnym terminem - tu ponownie pomocna może być częsta analiza pozwalająca wyłapać błędy a następnie wprowadzenie pewnych usprawnień lub modyfikacji, np. możemy pracować trochę dłużej lub częściej. Plan może być narzędziem każdego przy realizacji jego osobistych celów.

*Cechy dobrego planu wg. Traktatu o dobrej robocie oraz Sprawność i błąd wg. Tadeusza Kotarbińskiego

Komentarze

  1. Hej:) Mam na imie Paweł :) widze ze podobna dziedzina sie interesujesz:) Chetnie bym wymienil sie z Tobą spostrzezeniami i wiedzą :) Jrsli masz ochote napisz na GG 6327020

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj Paweł, cieszę się że mamy podobne zainteresowania. Zapraszam do czytania i komentowania. Wymiana wiedzy mile widziana.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!