Październik miesiącem oszczędzania

Czy wiecie, że październik jest miesiącem oszczędzania? Zamiast więc odkładać swoje plany związane z oszczędzaniem do Nowego Roku, kiedy to zwykle formułujemy swoje postanowienia, może warto wykorzystać październik do zaplanowania swoich postanowień dotyczących oszczędzania. Na pewno wśród wielu czynności i zakupów, które wykonujemy każdego dnia, tygodnia i miesiąca znajdą się takie, które można wykonać i jednocześnie zaoszczędzić.Jeśli nie wiecie na czym można zaoszczędzić to zastanówcie się na co miesięcznie wydajecie najwięcej pieniędzy i tam przede wszystkim szukajcie oszczędności. W grę wchodzą przede wszystkim nasze wydatki na żywność, mieszkanie, ubrania, samochód czy przyjemności.

Oto kilka prostych rad jak zmniejszyć rachunki za wodę, prąd czy ogrzewanie:
- Kiedy myjesz zęby, golisz się – zakręcaj kran kiedy nie jest potrzebna woda
- Zamiast wanny korzystaj z prysznica - zużyjesz ¼ ilości wody pod prysznicem w porównaniu z kąpielą w wannie
- W toalecie zamontuj przycisk „połowa wody” - to pomoże zmniejszyć zużycie wody o połowę
- W czajniku/garnku gotuj tylko tyle wody, ile w tym momencie potrzebujesz
- Nie wkładaj ciepłych produktów do lodówki
- Przykrywaj garnki podczas gotowania
- Jeśli to możliwe jedz posiłki z całą rodziną - kilkakrotne odgrzewanie posiłków zużywa energię a jedzenie  traci wartości odżywcze, dodatkowo wspólne posiłki na pewno poprawią wasze relacje rodzinne - same korzyści!!
- Dopasuj moc żarówek do swoich potrzeb - nie w każdej lampie żarówka musi mieć największą moc
- Pamiętaj, że światło słoneczne masz za darmo - korzystaj z niego
- Wyłączaj telewizor czy lampkę kiedy z nich nie korzystasz
- W komputerze ustawiaj wygaszacz ekranu  Ustawiaj automatyczne wyłączenie się monitora po określonym czasie lub wyłączaj monitor gdy komputer działa a nie korzystasz z monitora
- Pamiętaj, że tryb czuwania w przedmiotach typu telewizor czy mikrofalówka z wyświetlaczem to również zużyta energia - szacuje się, że w Europie około 10% energii zużywanej jest przez urządzenia pracujące w trybie stand-by - czy chcesz za to płacić?
- Używaj ekonomicznych programów prania - im niższa temperatura i czas prania tym mniej prądu zostanie zużyte 
- Ustawiaj optymalne ogrzewanie
- Wyłączaj ogrzewanie kiedy na zewnątrz jest ciepło

Wprowadź nowe nawyki już dziś - na początek pomogą Ci w tym samolepne karteczki przypominające. Zaangażuj w oszczędzanie całą rodzinę i bacznie obserwuj swoje rachunki.

Mój mały apel kończę informacją na temat moich ulubionych sposobów oszczędzania:
- biorę prysznic zamiast kąpieli
- wyłączam światło - w domu, u znajomych, nawet w publicznej toalecie żeby nie wyjść z wprawy :-)
- przynajmniej raz w tygodniu gotuję zupę na 2 dni - zupy są tanie, sycące i szybko się je przygotowuje - odgrzewam zawsze taką ilość jaką zjadamy na obiad
- w mojej kuchni nic się nie marnuje - nawet z suchego chleba można zrobić grzanki do zupy czy tosty
- w tym miesiącu zmieniłam abonament na telefon na niższy o 30zł, bo poprzedni był zbyt duży, zdecydowałam się też nie wymieniać aparatu telefonicznego na nowy bo mój obecny po dwóch latach użytkowania jest nadal sprawny - z tej oszczędności jestem w tym miesiącu najbardziej zadowolona!

Komentarze

 1. To nie tyle co oszczędności, ale właśnie inteligentne, rozsądne gospodarowanie. Bo oszczędność to umiejętność rezygnowania z czegoś, a nie mądre działanie, które powinno być po prostu normą. Ale nie upieram się, może większość rozumie to szerzej.

  Do tej znanej listy dodałbym np. czytanie 5 stron dobrej książki lub gazety w czasie zaoszczędzonym przez mycie pod prysznicem, bo zauważyłem, że wtedy nie tylko wody mniej się zużywa, ale i czasu ;) Szczególnie jak sie bierze zimny prysznic.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż myślę, że dobrze zaczęłaś od nastawienia się na oszczędzanie aby zebrać jakiś kapitał początkowy, który posłuży dalszym inwestycjom. Życzę sukcesów i zapraszam do wymiany linków

  pozdrawiam
  Arkadiusz

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobra lista no-brainerów. Tylko jedno małe ale... wygaszacz ekranu nie pomaga w oszczędzaniu prądu... Lepiej po prostu odchodząc na chwilę od PCta zwyczajnie wyłączać monitor.

  Ładnie sformułowałaś pierwszy akapit. Im wcześniej się zacznie tym lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Mauro
  Ja utożsamiam oszczędzanie z rozsądnym gospodarowaniem bo jedynie rozsądne gospodarowanie sprawia że mam nadwyżki finansowe i jeśli chcę mogę zrezygnować z ich wydawania na rzecz oszczędzania.

  @ Arkadiusz
  Nie mając pieniędzy nie mogłabym zacząć inwestowania - zbierając kapitał mam jednocześnie czas na naukę w co zainwestować. Dzięki za dobre słowo!

  @ Adam W.
  Z tym wygaszaczem oczywiście masz rację powinnam raczej wpisać "ustawiaj automatyczne wyłączenie się monitora po określonym czasie lub wyłączaj monitor gdy komputer działa i nie korzystasz z monitora" - zaraz to poprawię. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet nie wiedziałem, że październik jest miesiącem oszczędzania ale być może jakieś pozytywne fluidy od tych co wiedzieli natchnęły mnie do rozpoczęcia walki z długami i plan zbudowania poduszki finansowej. Pozdrawiam wszystkich "centusiów" i zapraszam również do siebie na http://fkincredits.blogspot.com.

  Mam nadzieję, Karolino, że mi wybaczysz tego bezczelnego linka. Nie obrażę się jeśli wytniesz go z komentarza, niemniej jednak zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też nie wiedziałam, no ale od czego mamy Internet. Trzymam kciuki za "walkę z długami".

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!