Inteligentne oszczędzanie

Kiedy myślimy o domowych finansach w kontekście planów noworocznych to na pierwszy plan wysuwa się oszczędzanie. Aby oszczędzać skutecznie na początku roku warto wyznaczyć sobie jeden duży cel lub kilka mniejszych, na które chcemy odkładać pieniądze. Może to być zagraniczny wyjazd wakacyjny, kupno samochodu, remont mieszkania, zakup mebli czy sprzętu elektronicznego - każdy z nas sam wie, co jest lub będzie mu najbardziej potrzebne. Gdy wyobrazimy sobie rzecz, na którą zbieramy środki łatwiej nam będzie oprzeć się licznym pokusom i wytrwać w postanowieniu przykręcenia wydatków. Dodatkowo, fakt, że cel który sobie ustanowiliśmy może być zrealizowany już w tym roku (za 3, 5, 9, x miesięcy) sprawia, że nagroda za nasze wyrzeczenia jest wystarczająco bliska, aby w krótkim czasie mieć satysfakcję z poczynionych oszczędności i osiągniętego celu.

Większość z nas odczuwa nieustanną pokusę wydawania pieniędzy, przez co - jak wynika z badań - prawie co drugi mieszkaniec naszego kraju nie ma żadnych oszczędności. Niewątpliwie przyczyną tego jest fakt, że często trudno jest oprzeć  się drobnym wydatkom, które wydają się być mało znaczące dla domowego budżetu. Gdy się je jednak zsumuje, to często okazuje się, że wychodzi z tego pokaźna suma, która regularnie odkładana pozwoli po pewnym czasie zrealizować nasze marzenia. Nawet niewielka kwota odkładana regularnie może po pewnym czasie urosnąć do znaczącej sumy. Jednak świadome oszczędzanie nie polega na chowaniu pieniędzy do skarpety czy świnki skarbonki, tylko na odpowiednim ich lokowaniu w takie instrumenty finansowe, których oprocentowanie (stałe lub zmienne) przewyższa aktualną inflację a więc gwarantuje nam, że pieniądze nie tylko nie stracą na wartości ale powiększą się o uzyskane odsetki.

Są trzy podstawowe zasady świadomego zarządzania budżetem domowym, które powinny towarzyszyć nam cały rok:
 1. Planuj wydatki – każdą rzecz, którą kupujemy warto zaplanować. Pozwoli to nam na przygotowanie się do rozdysponowania pieniędzy na dany produkt i uchroni nas przed błędami i zbędnymi wydatkami.
 2. Porównuj ceny – jeśli przymierzasz się do kupna jakiegoś nowego przedmiotu/sprzętu zawsze sprawdź ceny w kilku miejscach. Nawet kilkanaście lub kilkaset zaoszczędzonych w ten sposób złotych może w przyszłości uratować nasze finanse osobiste.
 3. Zapisuj –  notowanie wydatków pokazuje rzeczywisty stan naszego budżetu, tym samym może posłużyć do wprowadzenia ulepszeń i zmian.

Komentarze

 1. Ja bym jeszcze do tego dodała: oszczędzaj na tym, na co wydajesz dużo, odpuść sobie, jeśli coś nie jest znaczącą pozycją w twoim budżecie. Ja wydaję dużo na książki, więc opłaca się poświęcić czas na znalezienie taniej księgarni. Nie wydaję na telefon, więc nie chce mi się przeglądać dziesiątek taryf, bo w efekcie oszczędzę jakieś 2 zł miesięcznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Mirabelka

  Zdecydowanie - tam gdzie wydajemy najwięcej, mamy największe pole do popisu w zakresie szukania oszczędności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oszczędzanie ma nam ułatwić życie, a nie komplikować. Oglądanie każdej złotówki nie jest najlepszym pomysłem. Najlepszym rozwiązaniem jest jak wspomniała Mirabelka skupianie się na istotnych aspektach. Pozdrawiam, Hollow

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Hollow

  I wcale nie zachęcam do oglądania każdej złotówki, choć na początku, kiedy usiłujemy zorientować się w naszych wydatkach i ten element może się okazać bardzo istotny Musimy wiedzieć gdzie i jak wydajemy swoje pieniądze a jak się często okazuje wiele osób ma problem z uświadomieniem sobie tego faktu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!