Uwierzysz, że plastelina zna się na kasie?

Już kilkuletnie dzieci otrzymują od swoich rodziców pieniądze, zwane potocznie kieszonkowym. Rzadko jednak ktoś edukuje swoje dzieci w sferze finansów zgodnie z poglądem: "Skoro ja nauczyłem/nauczyłam się sam(a) to z moim dzieckiem będzie podobnie". Ile osób z nas może położyć rękę na sercu i szczerze powiedzieć, że na finansach się zna?

Tak naprawdę pieniędzy i zarządzania nimi uczymy się przez całe swoje życie, bo podobnie jak i w innych dziedzinach życia i tu z roku na rok obserwować możemy ogromne zmiany - nowe produkty finansowe, przepisy i możliwości.

Problem braku wiedzy młodzieży na temat szeroko rozumianego świata pieniędzy dostrzegają również eksperci (w tym przypadku KNF) , którym z pomocą przychodzi internet.Komisja Nadzoru Finansowego stworzyła stronę internetową, która ma uczyć młodzież o roli finansów w życiu każdego z nas. Powstała niedawno strona nosi nazwę "manymany".

Co to manymany?

"To miejsce w sieci, w którym uświadomimy Ci jaki prosty może być świat finansów, a jeśli nie zdołasz wyczytać odpowiedzi na swoje wątpliwości, będziesz mógł zapytać naszych ekspertów o wszystko - od drobiazgów, po sprawy ostateczne - finansowo ostateczne. Nie udzielamy porad życiowych, nie jesteśmy doradcami inwestycyjnymi, nie jesteśmy jasnowidzami, ale mamy pewne pojęcie jak działa świat finansów i pojęcie o tym jak to wytłumaczyć.

W prosty sposób opowiadamy o budżetach domowych, lokatach bankowych, emeryturach, kartach bankowych, kredytach i problemach z tym związanych, o innych nudnych rzeczach, które nie mogą być nudne, gdy poczujesz że sięgają twoich kieszeni."

Na plastelinowej stronie prezentowane są wskazówki dotyczące roztropnego gospodarowania pieniędzy i wiele więcej. Można się z niej dowiedzieć między innymi o różnych narzędziach finansowych, takich jak np. karty kredytowe i niebezpieczeństwach jakie się za nimi kryją.

Wizualnie strona wygląda dość dziecinnie, ale inicjatywa jest godna pochwały. Myślę, że warto zaprezentować taką stronę swojemu dorastającemu dziecku. Mam też cichą nadzieję, że znajdzie się na niej również coś dla młodszych dzieci choćby w postaci gier czy zabaw lub inna alternatywa dla kilkulatków.

Zapraszam na manymany.info

Komentarze