Kilka słów o nadwyżkach finansowych - 5 ważnych kroków

Gdzieś ostatnio przeczytałam, że dochodzenie do niezależności finansowej jest jak dieta - długie, żmudne, wymaga czasu, zaangażowania i wytrwałości a w dodatku mimo starań nie zawsze uzyskujemy pożądane efekty. Zgadzam się z tym stwierdzeniem - nie jest to łatwe i szybkie, ale na pewno możliwe.


Image: renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.netKluczem do osiągnięcia niezależności finansowej są nadwyżki pieniędzy, choć niektórzy mogą uznać, iż wystarczy, że wydatki zrównają się z przychodami. Uważam jednak, że dla własnego komfortu psychicznego warto postarać się aby nasze źródła dochodu przewyższały wydatki.

Jeśli nasz bilans miesięczny jest zerowy lub ujemny to poprzez kilka małych kroków możemy to zmienić i tak jak w wymienionej wcześniej diecie potrzeba nam do tego przede wszystkim jednej cechy: konsekwencji. Zróbcie wszystko aby Wam się powiodło. Potraktujcie swój plan poważnie, tak jakby od jego realizacji miało zależeć Wasze zdrowie i życie, bo w pewnym sensie tak jest. A teraz do roboty! Co masz robić? - oto 5 prostych kroków, które doprowadzą Cię do stworzenia nadwyżek finansowych. Jak duże one będą? Wszystko zależy od Ciebie:
 1. zarabiaj więcej niż wydajesz - ta rada to oczywista oczywistość, aby mieć więcej w portfelu musisz mniej wydawać lub więcej zarabiać - nie ma innej drogi. Znajdź sposób aby ten krok urzeczywistnił się w Twoim przypadku.
 2. szukaj oszczędności - ten krok jest konsekwencją pierwszego kroku: na co wydajesz za dużo? na co możesz wydawać mniej? - wbrew pozorom zwykle jest w tym obszarze sporo możliwości np. zamiana gazet papierowych na wydawnictwa internetowe, ograniczenie palenia, ograniczenie spożywanego alkoholu czy słodyczy, przejście na obiady domowe.
 3. szukaj dodatkowych źródeł dochodu - jeżeli znajdziesz wystarczająco dużo oszczędności to może uznasz to za niepotrzebne a jeśli nie to pomyśl w czym jesteś naprawdę dobry, jakie są Twoje umiejętności i w końcu jak możesz to spieniężyć. 
 4. "łatwa droga nie istnieje" - pamiętaj, że na zarobki, które są opisywane w internecie, ich twórcy pracują miesiące a nawet lata - niewielu zarobi kilka tysięcy w kilka minut. Nie szukaj drogi łatwej i szybkiej tylko takiej, która dla Ciebie będzie najskuteczniejsza.
 5. trzymaj się planu - wytrwałość i konsekwencja to Twoi sprzymierzeńcy - nie poddawaj się zbyt szybko, skoro ja mogę to możesz i Ty.
Zanim jeszcze stworzysz swoje nadwyżki finansowe pomyśl o tym jak duże one będą i na co je przeznaczysz. I oczywiście nie zapomnij napisać o tym w komentarzu. Pozdrawiam!


Komentarze

 1. Nie mam zbyt wielkich dochodów, ale oszczędzając 100 lub 200 zł miesięcznie mogłabym kupić sobie fajny aparat cyfrowy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby każdy pamiętał o tych 5 krokach żyłoby się nam lepiej.
  Niby to takie proste: zwiększyć zarobki, mniej wydawać. Ale ludzie otoczeni z każdej strony reklamami nie zawsze sobie radzą z własną wolą.
  Dodałbym do 1. informację: notuj swoje wydatki i wyciągaj z tego wnioski

  OdpowiedzUsuń
 3. @ bilancio

  Proste w teorii - trudne w praktyce.

  OdpowiedzUsuń
 4. To naprawdę nie takie trudne jak się wydaje na początku, trzeba tylko wziąć się do roboty.

  Jednak sukces jest możliwy, nawet przy niezbyt dużych dochodach, jeśli wydaje się pieniądze z głową.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!