Promocje, przeceny, rabaty... - zakupowy poradnik

Okres po świętach to czas jednych z największych obniżek cenowych w skali całego roku. Nic więc dziwnego, że wielu z nas udaje się na poświąteczne zakupy. W tym szaleństwie jest metoda, ale są też ukryte pułapki. 
Nie jest tajemnicą, że promocje i przeceny nie są kontrolowane przez żadną instytucję i nie do końca wiadomo jaka była pierwotna cena produktu. Ostatnio robiąc zakupy natknęłam się na sytuację, w której klientka dużego sieciowego sklepu chciała wymienić kombinezon dziecięcy na mniejszy rozmiar. Sprzedawczyni potwierdziła możliwość wymiany po czym okazało się, że cena kombinezonu wzrosła i wymiana wiązała się z dopłatą różnicy. Kto zatem z nas wie ile takich podwyżek przed wyprzedażą fundują nam m.in. producenci odzieży.

Zanim skorzystamy z promocji warto się do takich zakupów przygotować, ustalmy:
- ile pieniędzy chcemy wydać
- jakich sprzętów, części garderoby, kosmetyków potrzebujemy - warto zrobić dokładną listę (parametry sprzętów, które nas interesują, rodzaj i kolor odzieży, obuwia)
-jaki zakres cenowy na daną rzecz nas interesuje np. czy jeśli kupujemy zwykle bluzkę za 50 zł to przecena bluzki ze 100 zł na 50 zł  na pewno jest dla nas promocją ?

W obniżkach i promocjach sporo jest psychologii, kupując bez wiedzy o własnych możliwościach finansowych i potrzebach narażamy się często na niepotrzebne wydatki. Np. na ogół uważamy, że cena produktu powiązana jest z jego jakością, ale badania pokazują mały związek między nimi. Dwie identyczne pary butów kupione w sklepie A i B, obie wyprodukowane w Chinach, z tych samych materiałów mogą mieć bardzo rozbieżne ceny. Warto też wiedzieć, że wielu producentów celowo eksponuje cenę początkową, bo to na niej się skupiamy i liczymy od niej "oszczędności", podczas gdy tak naprawdę powinien nas interesować fakt czy te buty są warte swojej ceny i czy inny sklep nie oferuje takich butów w niższej cenie.

Udanych zakupów!


Komentarze

 1. Ludzie często korzystają z pożyczek. Strona blog.ipozwy.pl/2012/12/pozew-przeciwko-ustawodawcy_28.html pomaga w spłaceniu kredytów dzięki pomocy renomowanej kancelarii, polecam

  OdpowiedzUsuń
 2. Największy problem to mentalność ludzi, którzy stosują metodę "zastaw się a postaw się". I oczywiście wydawanie pieniędzy do ostatniego grosza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja na szczęście zaoszczędziłem na zakupach świątecznych, ponieważ potrzebowałem gotówki na nowe podłogi faus, które chciałbym sobie położyć w tym roku w domu. :) A to niestety nie jest najmniejszym kosztem.

  Do napisania!

  OdpowiedzUsuń
 4. W tym roku zaplanowałem dorzucić do prezentów świątecznych albumy rodzinne. Zakupiłem je w tym sklepie http://www.albumyfoto.pl/albumy-dzieciece/tradycyjne-pl.html.
  Mają bardzo fajne ceny więc w ramach oszczędności polecam gorąco!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się z tym, że należy zrobić bilans i nie przekroczyć swoich możliwości finansowych, będąc później zmuszonym brać kredyt lub pożyczkę, aby pokryć wydatki.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!