Siedem sposobów na pusty portfel

Lubię książki o charakterze poradnikowym i często wracam do nich właśnie na wiosnę kiedy przyroda budzi się do życia a ja mam siłę i chęci do tego aby na nowo organizować swoje życie i wprowadzać w nim zmiany.

I o ile większość z Was być może zapoczątkowuje pewne nowe przyzwyczajenia wraz z początkiem roku tak ja zachęcam Was aby teraz na nowo spróbować wdrożyć wszystkie te marzenia i realizacje,ktore być może pod koniec stycznia zdążyliście już porzucić.  Biorąc pod uwagę warunki pogodowe to właśnie po zimie jest dobry czas na start z naszym nowym planem. Świeci słońce a Ty z pełną energią możesz się zabrać do pracy.

Z tym czytaniem poradników jest tak, że często nie sprzedają mi one wiedzy tajemnej. Im dłużej żyjemy, tym więcej doświadczamy i pewne rzeczy wydają się być oczywiste, a mimo to wcale nie wprowadzamy ich w życie. Poprzez drobną zmianę możesz zmienić swoje życie emocjonalnie, poprawić zdrowie czy finanse. Może to jest ten moment by zaplanować co i w jaki sposób chcesz poprawić i wreszcie zacząć realizować swój cel.

Jestem świeżo po lekturze książki "Najbogatszy człowiek w Babilonie" i to jest właśnie rodzaj książki, która nie ukazuje prawd nieobjawionych, ale je przypomina i systematyzuje. Bo większość zasad dotyczących pieniędzy jest dość uniwersalnych w każdym miejscu i czasie. W książce możecie zapoznać się z siedmioma sposobami na pustą sakiewkę, które przedstawiam i opisuję poniżej. Myślę, że warto się z nimi zapoznać i skonfrontować ze swoimi przyzwyczajeniami. Oto one:

1. Zacznij napełniać swoją sakiewkę

Praca, praca i jeszcze raz praca. Czy marzysz o zostaniu rentierem czy o świętym spokoju to jest ona podstawą naszego dobrostanu. I chociaż są dodatkowe sposoby na zarobienie pieniędzy to skoncentruj się na jednej dobrze płatnej pracy. Od pieniędzy, które ta praca będzie generować wszystko się zaczyna.

2. Kontroluj wydatki

Zawsze było to moją piętą achillesową :) - podkreślam było, ale skoro ja mogę to Ty tym bardziej. Wystarczy, że przez 2-3 miesiące będziesz kontrolować swoje wydatki a gwarantuję Ci, że znajdziesz źródła przecieku. U mnie były to słodycze, książki i nieplanowane zakupy odzieży.

3. Pomnażaj majątek

Jeśli jesteś rekinem finansów lokuj zaoszczędzone pieniądze na giełdzie lub w funduszach inwestycyjnych. Jeśli masz obawy przed ryzykownymi inwestycjami to zrób lokatę lub kup obligacje. Rób to z głową i spraw by pieniądze pracowały.

4. Chroń swój skarb przed utratą

Tam gdzie są pieniądze zawsze znajdą się osoby nieuprawnione chętne by z nich skorzystać. Twoje pieniądze to Twoja przyszłość - zdrowie, marzenia, wakacje. Nie pozwól innym zabrać sobie to na co tak ciężko pracujesz.

5. Zainwestuj w miejsce do zamieszkania

Nadal sprawdza się w Polsce kupowanie mieszkań, bo w długiej perspektywie czasowej jest to rozwiązanie tańsze, które w dodatku zwiększa nasz stan posiadania, nasz majątek. Długofalowy wynajem mieszkania czy domu to duży koszt, który znacznie obciąża nasz budżet i może np. uniemożliwić odkładanie jakichkolwiek pieniędzy. Własne mieszkanie to również poczucie bezpieczeństwa, które daje nam spokój niezbędny do pracy.

6. Zabezpiecz sobie dochód na przyszłość

Emerytura - myślisz już o niej, o jej wysokości? Czy to co wypłaci Ci Państwo umożliwi Ci godne życie? IKE i IKZE to preferencyjne podatkowo produkty umożliwiające oszczędzanie na emeryturę, ale przecież nie jedyne.

7. Zwiększaj możliwości zarobku

... bo najlepszym sposobem na pomnażanie naszego zarobku jest generowanie dodatkowego przychodu. Jeśli masz możliwość zmień pracę na lepiej płatną, korzystaj z finansowych okazji. Kup tanio, sprzedaj drogo.


To już wszystkie siedem sposobów na pustą sakiewkę. Uniwersalne? - tak sądzę. Daj znać co o nich myślisz i które punkty masz jeszcze do ogarnięcia.


Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku - dodaj stronę do ulubionych!

Komentarze