Jak wybrać właściwego doradcę finasowego?

W sierpniu pojawił się na moim blogu wpis dotyczący powierzania swoich funduszy różnego rodzaju doradcom . Od tej pory nic się nie zmieniło i cały czas uważam, że należy podchodzić do takich porad z wielką ostrożnością. No, ale przecież nie każdy doradca finansowy to naciągacz. Są w tej dziedzinie również wysokiej klasy specjaliści. Jeśli zatem nie wiemy lub nie chcemy się dowiedzieć sami jak zainwestować posiadane pieniądze można spróbować prześwietlić takiego doradcę, zanim zdecydujemy się by oddać mu część swoich oszczędności, zadając mu 3 pytania. Oto one:
1) Ile lat doświadczenie ma w tym zawodzie?
Nie jest to zapewne najważniejsze kryterium wyboru, wiedząc, że jedni uczą się szybciej a inni wolniej. Jednak to pytanie może skłonić doradcę to powiedzenia o sobie więcej i wskaże nam w jakich okresach poruszał się nasz doradca (koniunktura, dekoniunktura). Zyski w okresie hossy na giełdzie  dla początkującego doradcy mogą się okazać chwilowym szczęściem, po którym może nastąpić bolesny upadek wynikający z braku doświadczenia.
2) Czy otrzymają prowizję od instytucji, którą polecają?
Jeśli odpowiedź brzmi tak to nie mamy pewności czy wybrana inwestycja została wybrana zgodnie z najlepszą wiedzą doradcy i korzyściami, które powinny z tego dla nas wynikać czy też wybrane zostały pod kątem otrzymywanej przez doradcy prowizji.
Zdecydowanie najważniejsze pytanie to:
3) Czy stosują w praktyce to w czym doradzają?
Odpowiedź na to pytanie wskaże rzeczywiste zdolności doradcy. Jeśli zarabia on w ten właśnie sposób do jakiego nas przekonuje to jest duża szansa na dobry wybór. Wiele zależy oczywiście od możliwości sprawdzenia prawdziwości podawanych przez doradcę danych. Zakładając jednak jego uczciwość i zdając się na własną intuicję możemy na tej podstawie zdecydować czy i ile pieniędzy powierzymy mu na początek.

Komentarze

 1. Ostatnio mój kumpel po 2 dniowym szkoleniu zyskał certyfikat doradcy finansowego. Chyba dalszy komentarz nie jest potrzebny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdybym chciała zarabiać naciągając ludzi na produkty finansowe na pewno też bym taki zrobiła :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze zadane pytanie. Mam tylko jedno ALE. Po co wybierać doradcę?

  OdpowiedzUsuń
 4. Po to aby Ci, którzy wolą opierać się na autorytecie doświadczonego doradcy (podkreślam "doświadczonego") również mogli skutecznie oszczędzać i inwestować. Zajmowanie się własnymi finansami zajmuje sporo czasu i pracy, szczególnie dla laika, jeśli ktoś chce iść na skróty to niech chociaż wybierze kogoś kto naprawdę doradza.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie wyobrażam sobie powierzania inwestycji doradcy finansowemu. Jakbym dysponował większym majątkiem i miał w planach inwestowanie w oparciu o doradztwo, to zapewne chciałbym sprawdzić jak ów osobnik sobie radził z prywatnymi inwestycjami kapitałowymi w ciągu kilku ostatnich lat.

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Paweł

  Niestety we współczesnym świecie niewiele rzeczy można komuś powierzyć. Trzeba sprawować nad wszystkim nadzór.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!