Lokaty z funduszami - za czy przeciw?

Fundusze inwestycyjne to produkt, do którego wielu podchodzi bardzo ostrożnie. Po okresie znacznych spadków wiele z funduszy znowu zaczyna jednak przynosić zyski. Banki wykorzystują ten moment aby znowu zachęcić do inwestycji w lokaty z funduszami kusząc atrakcyjnym oprocentowaniem.
 

Kwota, która inwestowana jest w lokatę z funduszem dzielona jest w określonych proporcjach, różnych w poszczególnych bankach, pomiędzy lokatę i fundusz inwestycyjny. Zwykle jednak większa część środków przeznaczana jest na fundusz, w ten sposób bank dla proporcjonalnie dużo mniejszej kwoty depozytu jest w stanie zaoferować wyższe oprocentowanie, które ma nas zachęcić do skorzystania z oferty.
Zakup jednostek funduszu inwestycyjnego połączonego z lokatą wiąże się z kosztami. Opłata dystrybucyjna przy ich nabywaniu może wynieść nawet kilka procent, na które możemy nie zwrócić uwagi przy tak skonstruowanym produkcie. Dodatkowo, ograniczana jest  również możliwość wyboru funduszu - zamiast więc pełnej oferty musimy się zwykle zdecydować na jeden z kilku możliwych do wyboru, a czasem produkt ograniczony jest do jednego odgórnie wybranego funduszu.
Analizując takie oferty należy uważnie przeanalizować czy nie lepiej będzie zainwestować po prostu części naszych pieniędzy w zwykłą lokatę i do tego dokupić jednostki wybranego przez nas funduszu,  tym bardziej, że wiele banków oferuje ich zakup bez dodatkowych opłat. Ponadto, w wielu lokatach z funduszami minimalna kwota inwestycji to kilka lub kilkanaście tysięcy złotych podczas gdy inwestycja osobno w lokatę i fundusz nie wymaga od nas tak dużych kwot pieniędzy. Jak zwykle w przypadku niezwykle atrakcyjnych ofert należy być ostrożnym i dokładnie zapoznać się jakie ewentualne koszty i zagrożenia się z nim wiążą. Lokata, która wielu z nas kojarzy się z bezpieczeństwem oszczędzania jest łączona z produktem inwestycyjnym (funduszem), którego rentowności nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć i jak to mówią czasem ładnie w reklamach: "dla którego wyniki historyczne nie są gwarancją zysków w przyszłości".

Komentarze

 1. Dla mnie niegłupi sposób na inwestycje. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Jeżeli mógłbym kupić j.u. funduszu bez prowizji i połączyć to z fajną, promocyjnie oprocentowaną lokatą to czemu nie. Wszystko zależy od horyzontu inwestycyjnego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, ale jeśli coś wygląda na bardzo atrakcyjne to z reguły kryje się coś za tym. Nie twierdzę, że wszystkie produkty tego typu są złe, ale wrodzona ostrożność nie zaszkodzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wskazując konkretnych produktów lepiej wg. mnie kupić jednostki osobno, a nie w promocji. Większość TFI jest dostępnych w mBanku i Multifund. Przy sprzedaży funduszu z lokatą można też trafić na specjalne, zwiększone prowizje za wycofanie się z funduszu przed jakimś czasem. Wszystko zależy od produktu, dlatego trzeba czytać co się bierze i przekalkulować czy się opłaca.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja tam wolę giełdę - jak nie ma powodów po prostu nie gram, jak są sygnały to kupuję i jestem do przodu z reguły duzo lepiej niz lokata czy cos innego.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Greedy Paul:

  Od czego sugerujesz zacząć?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!