Bogatym Być, czyli Kobieta Zaradna Finansowo: Konta z dziennym naliczaniem odsetek zagrożone?

Konta z dziennym naliczaniem odsetek zagrożone?

Moją uwagę przykuł dziś artykuł w Rzeczpospolitej zatytułowany "Co powie fiskus na jednodniowe lokaty?" i dlatego dziś kilka słów na ten temat.

Lokaty/ rachunki z codziennym naliczaniem odsetek stały się ostatnio bardzo modne. Wykorzystują bowiem lukę w przepisach pozwalającą na uniknięcie płacenia podatku Belki. W jaki sposób? Zgodnie z art. 63 Ordynacji podatkowej kwoty podstawy opodatkowania i podatków zaokrągla się. Odsetki w danym okresie odsetkowym mogą wynieść maksimum 2,49 zł, aby nie zostały objęte opodatkowaniem. Przy obecnych warunkach rynkowych (oprocentowaniu) kwota depozytu  w granicach około 15 tysięcy zł, przy dziennym naliczaniu odsetek, gwarantuje nam, że nie przekroczymy magicznej kwoty 2,49 zł a zatem nie zapłacimy podatku.

Każdy kto choć trochę troszczy się o własny portfel ma przynajmniej jeden taki rachunek i ja nie jestem tu wyjątkiem. Jednak pewna kancelaria prawna twierdzi, że:

"19-procentowy podatek od zysków z lokat z jednodniową kapitalizacją odsetek, które ma obecnie w ofercie kilkanaście banków, trzeba będzie odprowadzić przy okazji rozliczenia rocznego w PIT-36"

Według interpretacji kancelarii obowiązek ten wynika z art. 45 ust. 3b ustawy o PIT, zgodnie z którym podatnik musi wykazać należny podatek dochodowy od odsetek, jeśli podatek ten nie został pobrany przez płatnika - w tym przypadku bank.
 
Przyznam szczerze, że nie wiem co mam o tym myśleć. Zatem chyba poczekam aż kolejne mądre głowy wypowiedzą się w tej sprawie. A tym, którzy lubią zasięgać wiedzy u źródła podaję dwie strony, które podają te rewelacje:

http://www.hotmoney.pl/artykul/oddamy-zyski-z-jednodniowych-lokat-10203/2
http://www.rp.pl/artykul/181772,388151_Co_powie_fiskus_na_jednodniowe_lokaty.html

4 komentarze:

  1. O ile pamiętam, orzeczenie (interpretacja) w tej sprawie było kilka dni temu i była ona na korzyść posiadaczy takich lokat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Link do interpretacji MF:

    http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/371460,ministerstwo_finansow_nie_trzeba_placic_pit_od_jednodniowych_lokat.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Ta sprawa wybuchła już miesiąc temu. Wtedy jakiś gość z nikomu nieznanej kancelarii prawnej pisał o tym. Nie wiem dlaczego Rzepa wraca do tego po takim czasie.
    Podsumowując nie ma co się bać:)

    OdpowiedzUsuń
  4. @ anominowy1

    Szukałam interpretacji,ale nie znalazłam.

    @ anonimowy2

    Dzięki za link. Dobrze, że ktoś tak szybko się tym zajął.

    @ Marek

    Grunt, że skończyło się happy endem :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!