Skąd się biorą nasze niepowodzenia w oszczędzaniu?

Masz trudności z oszczędzaniem mimo dobrych intencji? Dowiedz się co przeszkadza najbardziej w osiągnięciu Twojego założonego celu.

Reklama może wpłynąć na Twoje decyzje dotyczące zakupów i prowadzi często do tego, że ignorujesz to co zaplanowałeś w związku z oszczędzaniem. Mamy tendencję do kupowania przedmiotów. Wiele z naszych zakupów dotyczy rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Poza ekstrawagancją typu niepotrzebne zakupy, co jeszcze powstrzymuje Cię przed oszczędzaniem? Poniżej kilka powodów, które sprawiają, że ponosimy porażkę w oszczędzaniu.

1. Nie mam wystarczająco dużo pieniędzy

Jest to najczęstszy powód dla wielu ludzi ale nie jest to zwykle prawdziwy problem. Zwykle nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy bo zbyt wiele wydajemy. Aby stan Twojego konta oszczędnościowego rósł należy pozostawić na nim co miesiąc jakąś kwotę - a zatem nie wypłacić i nie wydać. To o czym przede wszystkim należy pamiętać to, że jest to wykonalne.

2. Rozpoczynanie w nieodpowiednim wieku

Oszczędzanie pieniędzy powinno mieć dla nas znaczenie również w młodszych latach, ponieważ im szybciej zaczniemy oszczędzać tym lepszy będzie nasz wynik. Dzieci powinny nauczyć oszczędzać w młodym wieku aby w dalszym etapie możliwa była ich odpowiednia edukacja finansowa. Wiedza o finansach to nauka której niestety nie uczą w szkołach mimo że jest to istotny element naszej codzienności.

3. Brak priorytetów

PO otrzymaniu wypłaty zwykle wydajemy część pieniędzy na rzeczy których aktualnie nie potrzebujemy. Wyznaczenie priorytetów na co najpierw należy przeznaczyć nasze pieniądze powstrzyma nas zapewne od wydawania pieniędzy na rzeczy zbędne. Sprawi też, że rachunki nie będą się gromadzić bo będą opłacane w terminie. Opłacenie rachunków za trzy czy nawet pięć miesięcy może być bardzo trudne. Rachunek, który jest możliwy do opłacenia może stać się rachunkiem nie do zapłacenia jeśli go zignorujemy.

4. Brak budżetu

Brak miesięcznego budżetu jest jedną z przyczyn nadmiernego wydawania co prowadzi, że brakuje nam pieniędzy, które moglibyśmy oszczędzić. Budżet to nasz plan, w którym widzimy co należy opłacić najpierw i ile nam pozostanie na inne wydatki. Pozwoli to Tobie uzmysłowić sobie  ile kupiłeś tych niepotrzebnych rzeczy.

5. Nie spłacanie długów

Osoba, która ma sporo długów i która ich nie spłaca płaci większy procent od długów a zatem zadłuża się jeszcze bardziej. Ciągłe spłacanie kart kredytowych sprawia, że oszczędzanie staje się bardzo trudne. Zamknij zatem to błędne koło i spłać zaległe zadłużenie.

Co jeszcze dodałbyś do tej listy?

Podobne wpisy 

Komentarze

 1. Bardzo fajne zestawienie.
  I z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że 1-4 stwarza realne problemy

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też z nimi mam największe problemy.

  OdpowiedzUsuń
 3. dobre :)

  generalnie oszczedzam - racjonalnie dysponuje srodkami jakie mam. od dluzszego czasu wydaje mniej niz zarabiam. czyli dobrze jest :)
  tak zupelnie zartem to moje niepowodzenia w oszczedzaniu biora sie z dni wolnych - jakos latwiej wtedy wydawac pieniadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jestem na urlopie macierzyńskim więc mam mnóstwo wolnego i tym bardziej mnie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze napisane :) oszczędzałem gdy spisywałem wydatki teraz znowu jest z tym gorzej ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!