Zarządzanie najmem od kuchni, czyli jak dobrze wynająć mieszkanie

Mieszkanie to jedna z niewielu inwestycji, która zawsze na siebie zarobi (no chyba, że na zakup mieszkania bierzesz kredyt w obcej walucie i spłacasz jego dwu- albo wielokrotność...). Wśród wielu korzyści wynikających z posiadania mieszkania na wynajem jest:
- stały przypływ gotówki z czynszu,
- mieszkanie może być inwestycją, która sama się spłaci (kredyt wzięty na zakup mieszkania) w odpowiednio długim horyzoncie czasowym,
- wartość mieszkania w czasie ulega stosunkowo niewielkim wahaniom
- "uczciwy" zwrot z inwestycji zwykle na poziomie 3-6% przy zakupie mieszkania na kredyt
- możliwość zabezpieczenia przyszłości swoich dzieci - mieszkanie można spieniężyć bądź przepisać na dziecko
- jest to również dobry sposób na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego, czyli wrzucenie swoich oszczędności do kilku różnych sakiewek w celu ograniczenia potencjalnego ryzyka utraty pieniędzy
Jeśli posiadasz mieszkanie, z którego aktualnie nie korzystasz to warto rozważyć jego wynajem. Wiele osób posiadających mieszkanie nadal nie korzysta z finansowych możliwości jakie daje takie mieszkanie. W rezultacie mieszkanie nie dość, że nie pracuje dla swojego właściciela to generuje koszty. Jeśli masz gotówkę, która leży bezczynnie na koncie (oby nie!) lub pracuje na niskooprocentowanej lokacie to również zastanów się czy inwestycja w mieszkanie na wynajem nie będzie dla Ciebie lepszym pomysłem.

Czy zarządzanie najmem jest trudne? Czy wymaga specjalistycznej wiedzy? Odpowiedź na oba te pytania brzmi: nie!

Czy wiesz, że złymi doświadczeniami dzielimy się kilka razy częściej niż dobrymi?
Kiedyś zapytałam znajomych, którzy wynajmują mieszkania jak często zdarzają się im historie typu ucieszka najemcy czy brak płatności. Okazuje się, że największy postrach wynajmującego to te historie, które zdarzają się dość rzadko a niektórym wynajmującym wręcz wcale.

Dla wielu z nas podstawowym problemem przy wynajmowaniu mieszkań czy lokali jest brak doświadczenia. Brak doświadczenia sprawia, że w nowych sytuacjach czujemy się niepewnie i nie wiemy jak pewne rzeczy się robi. Tu z pomocą przychodzą nam firmy, które zajmują się tym profesjonalnie. Jedna z takich firm, co bardzo ważne polska firma (polskie realia), opracowała poradnik jak zmierzyć się z tym zadaniem. Książka nosi tytuł "Zarządzanie najmem - Poradnik dla właścicielek mieszkań na wynajem" autorstwa Sławka Muturi, która ukazała się nakładem Studio Emka.

Jeśli kiedykolwiek przymierzaliście się do wynajmowania mieszkań to książka ta powinna trafić w Wasze ręce, bo konkretnie krok po kroku opisuje jak powinien wyglądać proces wynajmowania mieszkania:
- gdzie i jak szukać najemców
- weryfikacja potencjalnych najemców
- przygotowanie mieszkania do wynajęcia
- rozliczanie opłat
- kaucja
- problemy i trudności - jak z nich wyjść
- analiza kosztów
- jak skrócić czas między zakończeniem jednej umowy a podpisaniem kolejnej

I choć część z tych informacji wywnioskujecie sami "na chłopski rozum" to jednak w książce wszystkie sprawy podane są jak na tacy. Do tego sprawdzone są przez firmę, która obsługą najmu zajmuje się na co dzień.

Z ciekawostek książki, które wydają mi się pożyteczne :)

1) w książce często powtarzane jest powiedzenie, że "gram prewencji jest wart więcej niż kilogram lekarstw" - odnosi się to zarówno do weryfikacji najemców, zapisów umowy, rozliczania najemcy czy przygotowania lokalu. Im mniej przypadkowości tym lepiej. Sprawdź, przypilnuj, zabezpiecz aby później zarabiać i spać spokojnie.

2) wynajmując lokal warto podawać się za jego zarządcę a nie właściciela. Ta sztuczka jest często wykorzystywana, bo profesjonalizuje kontakty z najemcą a nam ułatwia podejmowanie decyzji. Najemcy bardzo często zachowują się inaczej w stosunku do wynajmującego (właściciela) a inaczej w stosunku do osoby, która w imieniu właściciela (niejako "z urzędu") zajmuje się wynajmowaniem mieszkania. W stosunku do zarządcy lokalu trudniej jest najemcy negocjować, wywierać presję czy negocjować np. przedłużenie czasu na zapłatę czynszu.

3) w umowie warto zawrzeć zapis, który umożliwi nam pokazywanie lokalu oraz wykonanie prac remontowych w okresie, kiedy poprzedni najemca jeszcze się nie wyprowadził (i nie zamierza kontynuować najmu) a umowa z nim kończy się. Będzie to miało istotny wpływ na skrócenie przerw w najmie.

4) "Zarządzanie najmem - Poradnik dla właścicielek mieszkań na wynajem" to książka nie tylko dla kobiet, niech Was nie zwiedzie jej tytuł :)

W książce nie znajdziecie wzoru umowy najmu lokalu nad czym szczerze ubolewam, bo spodziewałam się właśnie takiego załącznika. Na pocieszenie jednak dodam, że część dotycząca zapisów umowy zabezpieczających Wasze interesy znalazła się w książce w formie opisowej. Nie jest to też poradnik dotyczący wyboru mieszkania na Waszą inwestycję. Stan zero w książce to moment, w którym już jesteście właścicielami swojego mieszkania.

Z tego co wiem książka ma swoją kontynuację i zakładam, że kolejne tomy książki uzupełnią Waszą wiedzę w tym zakresie.

Daj znać  czy tematyka związana z nieruchomościami i wynajmem jest Ci bliska i czy poruszać tą tematykę w przyszłości i jeśli jeszcze nie jesteś na mojej liście to koniecznie zapisz się na mój newsletter.


Zapisz się na newsletter.
Wpisz adres email.


Dostarcza FeedBurner

Komentarze

 1. Bardzo przydatne informacje zawarte zostały w tym artykule. Właśnie przymierzam się do wynajęcia mieszkania. Na pewno wykorzystam Twoje porady. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Magda za komentarz. Bardzo się cieszę, że informacje są dla Ciebie przydatne!

   Usuń
 2. Super, że zebrałaś wszystkie najważniejsze porady w jednym miejscu. Często ludzie porywają się na wynajem mieszkania a nie mają o tym praktycznie żadnego pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny artykuł. Przede wszystkim ładnie wymienione na co warto zwrócić uwagę, tak by niczego nie pominąć! Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wartościowe! Sama się zastanawiałam nad kupnem mieszkania pod wynajem. Z jednej strony jest to ryzyko, bo trzeba wziąć kredyt, ale z drugiej tak jak piszesz jest to inwestycja i zwrot!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wynajem to niestety nie jest najprostsza sprawa, dlatego dobry jest ten artykuł. Generalnie jak wszystko pójdzie dobrze to jest ok, gorzej jak się trafi na jakichś słabych wynajmujących z którymi są problemy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wartościowy artykuł, warto o tym wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zarządzanie najmem to dobry temat. Coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości, które później wynajmują, więc jest to temat wart uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze temat nieruchomości jest wart uwagi. Obecnie to całkiem dobra inwestycja, takie mieszkanie - nawet niewielkie, ale w dużym mieście!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!