Dodatkowa praca dla każdego - rób zakupy i zarabiaj jako Tajemniczy Klient

Praca w charakterze tajemniczego klienta nie jest już od pewnego czasu żadną nowością. Dziś  napiszę kilka słów o tym na czym na praca polega (dla tych, którzy jeszcze tego nie wiedzą) oraz podzielę się doświadczeniami z pracy w charakterze tajemniczego klienta.Mystery Shopping (Tajemnicze Zakupy) jest jedną z najpopularniejszych w ostatnich latach metod badania poziomu obsługi klienta i polega na zrelacjonowaniu faktycznego doświadczenia związanego z zakupami lub korzystaniem z usług w danym miejscu. Popularność tej metody wynika z jej naturalności - badania wykonywane są bez zapowiedzi, a osoba i czas badania pozostają nieznane dla obsługi. Kluczem tej metody jest przeprowadzanie w sposób cykliczny badań przez wielu różnych obserwatorów w sklepach lub punktach usługowych danej sieci. W ten sposób można uzyskać obraz poziomu obsługi  i jakości towaru zweryfikowanych w faktycznej i spontanicznej sytuacji.

W praktyce Tajemniczy Klient to najczęściej osoba udająca się na zakupy, która dokonuje w trakcie zakupów obserwacji zgodnie z przedstawionym wcześniej scenariuszem a następnie opisuje je w specjalnie przygotowanej do tego badania ankiecie w wersji elektronicznej lub elektronicznej i papierowej. Ocenie poddawane są zwykle: wygląd placówki i  jej czystość, prezentacja produktów lub usług oraz sposób obsługi klienta. 

Często poza samą obserwacją Tajemniczy Klient zobowiązany jest do nawiązania kontaktu z obsługą np. poprzez pytanie co aktualnie jest w promocji. Poza tym dokonując badania w sklepach jest on zwykle zobowiązany do dokonania zakupów na określoną kwotę (kwota ta jest zwracana lub nie) i przedstawienia paragonu jako załącznika do wypełnianej po badaniu ankiety.

Tak naprawdę każdy może zostać Tajemniczym Klientem, często jednak do poszczególnych badań wybierane są osoby w określonym wieku lub określonej płci. W pracy tego typu przydatne są określone cechy charakteru:
 • spostrzegawczość (trzeba zwracać uwagę na wiele różnych szczegółów)
 • rzetelność (do badania należy się przygotować)
 • uczciwość
 • dobra pamięć (często należy zapamiętać rysopis oraz imię i nazwisko osób, które nas obsługują - w czasie badania nie można niczego zapisywać)
 • kultura osobista
 • komunikatywność
Oprócz cech charakteru ważny jest również stały dostęp do telefonu, internetu a niejednokrotnie również drukarka, skaner czy aparat cyfrowy.

Czas to pieniądz. W przypadku badań typu Tajemniczy Klient wynagrodzenie płatne jest za wykonane zgodnie ze scenariuszem badanie. Ile czasu to zajmuje? Przygotowanie do badania to minimum pół godziny na przejrzenie scenariusza i ankiety, następnie około pół godziny na wykonanie badania i na koniec czas na wypełnienie ankiety. Całość zwykle nie zajmuje więcej niż 2 godziny, wszystko jednak zależy od złożoności ankiety i scenariusza a zatem czas ten może się wydłużyć lub skrócić.

Zarobki Tajemniczego Klienta nie są zbyt wysokie - w zależności od trudności badania wahają się zwykle w granicach od 15 do 100 zł. Najczęściej wynagrodzenie za badanie w spożywczo-przemysłowych sklepach sieciowych to około 20 zł netto. Przyjmując, że na badanie poświęcimy 2 godziny to otrzymujemy wynagrodzenie 10 zł netto za godzinę pracy. Sami musicie określić czy takie wynagrodzenie Was satysfakcjonuje czy też nie.

Badania w sklepach i punktach usługowych są najpopularniejsze ale nie jedyne. Można np. trafić na badania hotelu, w którym opłacą nam nocleg, jedzenie lub inne jeszcze usługi i jeszcze dodatkowo zapłacą za badanie. Popularne są również badania w instytucjach finansowych (banki, SKOKi) oraz w punktach usługowych np. świadczących usługi telekomunikacyjne. Zainteresowani mogą się zapisać jako kandydaci na jednej z wielu stron www, mi.in.:

http://secretclient.com/
http://cbmtest.pl/
Jak widać powyżej na badaniach Tajemniczy Klient nie zbijemy kokosów. Jeśli jednak robicie zakupy w swoim mieście w wielu sieciowych sklepach to myślę, że warto się nad taką formą finansowania swoich zakupów zastanowić. Będąc klientem sklepu badanie wykonujemy niejako przy okazji a wynagrodzeniem za badanie możemy choć w części sfinansować poczynione zakupy.


Inne ciekawe wpisy:
Ile kosztuje godzina Twojej pracy? Za ile zechcesz ją sprzedać?
Łatwo przyszło, łatwo poszło

Komentarze

 1. Moim zdaniem to i proby zarabiania na wypelnianiu ankiet czy z reklam w internecie to jest zwykla strata czasu. O wiele bardziej efektywne bedzie poswiecenie tego czasu na nauke czegos zwiazanego z naszym zawodem czy kariera i dazenie do awansu czy zmiany pracy na lepiej platna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno zdecydowanie więcej można zarobić w inny sposób - ja wykonuję badania w tych sklepach, w których i tak robię zakupy. Tak jak napisałam robię to przy okazji zakupów. W dodatku kiedy badanie wykonuje się kilka razy z rzędu to zajmuje to coraz mniej czasu. Jest to bardziej możliwość poczynienia oszczędności niż zarobienia "grubej kasy".

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dlatego ja napisałam bez ściemy jakie są zarobki. Taka praca nie wymaga kwalifikacji, ale i zarobki są niewielkie. Do tego nigdy nie mamy pewności czy w przyszłym miesiącu też wpadnie nam kilka groszy za takie badanie czy też nie.
  Jeśli ktoś zastanawia się nad taką pracą to przynajmniej zna konkrety.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy uczestnicząc w takim programie wybieramy samodzielnie kontrolowane miejsca, czy też są one nam przydzielane i niejako nie mamy wyboru, czy chcemy tudzież mamy możliwość skontrolować wytypowane firmy?

  OdpowiedzUsuń
 6. Miejsca do badania są nam narzucane - zwykle ich lokalizacja odpowiada naszemu miejscu zamieszkania, ale nie zawsze. Badania zlecają firmy które w swoich sieciach handlowych, punktach usługowych czy sklepach chcą sprawdzić jakość produktów czy obsługi. Możemy jednak nie wyrazić zgody na udział w badaniu, które nam nie odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadzam się z Karoliną, że to raczej oszczędność niż zarabianie pieniędzy. Jednak przy spełnieniu warunków, które zostały wymienione w artykule (spostrzegawczość, dobra pamięć, etc.) może to być niezwykle przyjemna forma oszczędzania.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Miło mi będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opiną!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
blog Kobieta Zaradna Finansowo na Facebooku!